logo
ozon-clinic
ozon_clinic

OZONTERAPİ NEDİR?

OZON ile atmosferde yoğunluğu azalmışken tanışan insanoğlu onun tedavi edici muhteşem özelliğinden çoğunlukla habersiz kalmıştır. Uzaydan ve özellikle güneşten gelen zararlı ışınları emerek, yeryüzüne inmelerine engel olarak canlıların yaşaması için bir şemsiye görevi yapan ozon için eski tarihlerde Yunanca “Tanrının Nefesi” ismi verilmiştir.

OKSİJEN in kimyasal bir akrabası olan ozon(O3), atmosferde yüksek enerjiye sahip güneş ışınlarının çarpmasıyla ortaya çıkan oksijen atomlarının (0) diğer oksijen molekülleriyle birleşmesi sonucu meydana gelir. TIBBİ OZON, ozon jeneratörü adı verilen cihazlarda oksijenin parçalanması ile elde edilir. Aktif oksijen molekülü olan OZON GAZI kullanılarak yapılan iyileştirici tedavilere “ozonterapi” denilmektedir. Kanserden Diabete, Hepatit den AIDS’e, Kronik Yorgunluktan Stress’e, Antiaginten Kozmetiğe kadar yüzlerce hastalıkta uygulanmaktadır.

Her normal sağlıklı hücre yaşam ve fonksiyonlarını sürdürebilmesi için oksijene bağımlı işleyen metabolik yollarla enerji (kalori) ihtiyacını karşılamak zorundadır. Enerji içinde yakıta ihtiyaç duyulur, bu yakıt canlılar için OKSİJEN’ dir. Ne var ki yaşam biçimimiz, stres, sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam, sigara, alkol gibi alışkanlıklar, yaşlanma, tıkanan damarlar, soluduğumuz havanın kirliliği, şeker, akciğer ve kalp hastalıkları, damar sertliği gibi hastalıklar oluştuğunda veya olağan yaşamımızın biraz dışına çıktığımız da, hücrelere oksijenin yetersiz gitmesine neden oluruz. Oksijen eksikliğini arttıran bu türden nedenler, insanı ölüme kadar götüren olaylar zincirini etkileyebilir.